úterý 2. května 2017

SVĚTOVÝ TÝDEN RESPEKTU K PORODU

Čeští lékaři (jo, hlavně chlapi) pláčou v médiích, že se ženám jejich péče nelíbí. Nechápou to, vždyť se tak snaží..
Situace v českém porodnictví 2017
Přístup poskytovatelů péče je stále velmi autoritativní, založený na lékařském intervenčním modelu péče. Ženy podstupují mnoho zákroků a vyšetření bez medicínského opodstatnění, z toho nezřídka bez informovaného souhlasu, stoupá i procento císařských řezů.
Ženy v ČR nemají prakticky vůbec na výběr, jejich možnost volby je velmi omezena. Mohou si prakticky vybrat pouze ambulantního gynekologa/gynekoložku a porodnici, ve které se jejich dítě narodí. Jen s velkými obtížemi mohou zvolit péči komunitní porodní asistentky - a tato možnost není hrazena ze zdravotního pojištění. Péče porodní asistentky je přitom velmi doporučována WHO a dlouhodobě z dostupných výzkumů vychází jako velmi bezpečná, v některých ohledech bezpečnější než péče lékaře/lékařky, navíc je efektivnější a přináší značné finanční úspory. Porodní asistentka je nejvhodnějším poskytovatelem (tedy poskytovatelkou) péče pro fyziologickou rodičku i novorozence. Je také jedinou profesí, která se specializuje na péči o matku a dítě zároveň.
ČR je přitom vyzývána i zahraničními autoritami, aby situaci řešila: Evropský soud pro lidská práva opakovaně vyzval Českou republiku ke změně systému porodní péče tak, aby byl reflektován právní, medicínský a vědecký vývoj. Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen vyjádřil znepokojení nad podmínkami v českém porodnictví, přílišným potlačováním volby žen, včetně bezdůvodného oddělování novorozenců od matek, častého používání zákroků bez medicínského opodstatnění a v rozporu s přáním žen, nepřiměřeného omezování péče porodních asistentek a domácích porodů (http://bit.ly/doporuceni-cedaw).

Prosíme ohodnoťte překladatele
a podpořte naši práci:


1)
Mrkněte na některou z reklam,
na kterou se dostanete z reklamních bannerů
umístěných na blogu. Tím blog podpoříte.

2)
Podpořte blog finančně
PayPal: ZDE

Připojte se k naší FB skupině:

https://www.facebook.com/groups/pfc.cz.sk/

Prosíme sdílejte odkaz na tento blog: